Jak zaprojektować własny kalendarz

A więc chcesz zaprojektować swój własny kalendarz? Stworzyć indywidualny projekt graficzny, z którego będziesz dumny i zachwyci Twoich znajomych, rodzinę lub klientów? Świetny pomysł! Pomożemy Ci tego dokonać.

Od czego zacząć?

Zastanów się najpierw w jakim celu tworzysz ten kalendarz. Chcesz może sporządzić projekt ze zdjęciami rodzinnymi, który będziesz mógł podarować rodzicom? Może potrzebujesz kalendarza, który będziesz wręczał swoim klientom – a ten będzie wizytówką Twojej firmy? A może, chcesz po prostu powiesić koło biurka, fajny kalendarz ze zdjęciami swojego ulubionego piosenkarza lub screenami z gry komputerowej? W zależności od tego w jakim celu dany kalendarz będzie powstawał, jego projekt będzie wyglądał całkiem inaczej. Zastanów się więc najpierw dobrze, jak chcesz aby Twój kalendarz wyglądał, w jaki sposób będzie się najlepiej prezentował. Dopiero kiedy pojawi Ci się wstępny projekt w głowie, przejdź do dalszych punktów.

Zdecyduj się na format

Po prostu wybierz format kalendarza. Jest ich naprawdę sporo, więc warto od początku wiedzieć, pod jaki typ kalendarza będziemy projektować. Każdy kalendarz ma swoje specyficzne rozłożenie i trzeba się będzie do niego przystosować. Można użyć np. kalendarza trójdzielnego, który będzie miał miejsce na zdjęcia i grafiki w główce, stopce, a także dodatkową przestrzeń między kalendariami, ale można użyć też kalendarza plakatowego – który składa się z jednej, dużej karty. Więcej o typach kalendarzy możesz przeczytać tutaj.

Zdobądź zdjęcia i grafiki

Zanim zabierzesz się do dokładnego projektowania, zbierz bazę zdjęć, które chcesz wykorzystać w swoim kalendarzu. Kiepsko byłoby zacząć z 11 zdjęciami i później utknąć w martwym punkcie, ponieważ nie możemy dokończyć ostatniej karty. Często, warto nawet przygotować parę zdjęć więcej, ponieważ możliwe, że w trakcie tworzenie projektu, zauważymy, że któreś ze zdjęć nie prezentuje się tak dobrze, jak się tego spodziewaliśmy. Do tworzenia kalendarza podchodzimy więc z zapasem zdjęć. To samo tyczy się grafik, których użyjemy. Dlatego ważne jest też, abyśmy najpierw wybrali format kalendarza – to do niego będziemy dostosowywać nasz projekt, zdjęcia i grafiki.

Wybierz program

Jeśli wiesz już jak Twój kalendarz ma wyglądać i masz przygotowane wszystkie zdjęcia, to potrzebny jest Ci jeszcze odpowiedni program graficzny. Wybieramy tylko szablon z działu makiety kalendarzy do pobrania, wgrywamy zdjęcia i wszystko gotowe – mamy przygotowany projekt do druku. Nie przyjmujemy plików w formacie *.doc. Najlepszymi formatami jest to PDF, AI, CDR. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, możemy polecić stworzenie projektu w programie graficznym np. Adobe Illustrator lub Corel Draw. Daje to więcej możliwości, trzeba jednak uważać na wiele rzeczy i jest to zdecydowanie trudniejszy i wolniejszy proces – trzeba też umieć odpowiednio obsługiwać wybrany program.

Na co należy uważać

Kiedy projektujesz kalendarz, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy – inaczej może po wydruku wyglądać całkiem odmiennie, niż na projekcie. Pamiętaj więc:
Większość kalendarzy posiada małe miejsce na dziurkę, dzięki któremu można je zawiesić. Warto o niej nie zapomnieć, aby nie zrobić komuś dziury w głowie.
Spady – jest to obszar druku, który wychodzi poza krawędź ostatecznej publikacji. W każdej drukarni obcina się około 2 mm z każdej strony, natomiast przy kalendarzu z wypukłą główką – około 10 mm. Zwracaj na to uwagę podczas projektowania i nie umieszczaj kalendarium lub grafiki przy samej krawędzi, ponieważ może zostać obcięta.
Spirala – to podobny problem jak przy miejscu na dziurkę. Trzeba zachować odpowiedni odstęp. Jeśli tego nie zrobimy, spirala może zniszczyć nasz kalendarz.
Kalendarze mają kalendaria – szczególnie przy kalendarzu trójdzielnym, powinniśmy się orientować, w którym miejscu znajduje się kalendarium, a w którym obszar na zdjęcia i grafiki. Jeśli dołożymy jakieś zdjęcie w miejsce kalendarium – to zostanie ono zakryte.
Jeśli robisz bardzo duży kalendarz, to możliwe, że będzie miał listwę. Wykorzystuje się ją, aby wzmocnić konstrukcję kalendarza. Przykrywa ona około 10 cm z każdej strony, więc warto wtedy zachować taki odstęp.

Gotowy projekt

I to właściwie wszystkie najważniejsze rzeczy. Jeśli wszystko Ci się udało, to masz gotowy indywidualny projekt graficzny. Nie zapomnij złożyć zamówienia na niego w naszej drukarni. Gotowy projekt przystosujemy za darmo do naszych szablonów. Jeśli jednak uważasz, że to zbyt wiele pracy lub wolałbyś aby schematem Twojego kalendarza zajął się profesjonalista – to napisz do nas, za 100 zł zajmiemy się całym projektem.