Czy warto mieć kalendarz papierowy?

W dobie powszechnej cyfryzacji, prawie każdej osobie, która w jakiś sposób organizuje swoją pracę i swój czas, przyjdzie zadać sobie pytanie: „Czy warto mieć kalendarz papierowy?”. W końcu z kalendarza możemy korzystać na komputerze, smartfonie, tablecie, a nawet, w bardziej zaawansowanych zegarkach. Skoro kalendarze są wszędzie, w czymś co i tak już posiadamy, to czy jest sens zakupu oddzielnego, papierowego kalendarza?

Kalendarz papierowy kontra smartfon

Mimo coraz większych możliwości technicznych, wciąż nie są nam one w stanie zapewnić lub zrekompensować pewnych rzeczy, które posiadają pewne klasyczne przedmioty. Pomyślmy o niewielkim, przenośnym kalendarzu. Czy można zastąpić go telefon komórkowym? W niektórych wypadkach zapewne tak, jeśli jednak zdarza się nam często coś notować np. potrzebujemy szybko zapisać dłuższy tekst podczas spotkania, to smartfon może okazać się zbyt wolny. Podręczny kalendarz z miejscem na notatki zapewnia nam błyskawiczny dostęp i możliwość bardzo szybkiego notowania. Dodatkowo nie budzi to pewnych podejrzeń – jeśli siedzimy naprzeciwko kogoś i notujemy jego słowa w podręcznym kalendarzu to wygląda to znacznie lepiej, niż kiedy wyciągamy smartfon i zaczynamy coś na nim wystukiwać. Ze względu na to, że współczesne telefony są urządzeniami multimedialnymi, nasz rozmówca nie może mieć pewności, czy właśnie nie wysyłamy wiadomości do koleżanki z biura albo, co gorsza, nie gramy w jakąś grę.

Prostota i uniwersalność

Aby kalendarz elektroniczny sprawdzał się jak należy, trzeba go także dobrze opanować. Zainstalować program na komputerze, laptopie, smartfonie, tablecie, połączyć i zsynchronizować wszystkie te urządzenia. Często także zapłacić niemałe pieniądze za oprogramowanie i spędzić dużo czasu na odpowiedniej instalacji i ustawieniach programu. I po tym całym wysiłku wystarczy przerwa w dostawie prądu lub problemy z internetem, abyśmy mieli spore problemy. Nie będziemy mogli wtedy odczytać wcześniejszych planów lub zapisać nowych, a nawet jeśli uda się nam zrobić coś na jednym urządzeniu – to nie połączy się ono z pozostałymi. Ogólnie wygląda to na sporo zachodu w porównaniu z poręcznym, papierowym kalendarzem, który zawsze możemy mieć pod ręką i jednym czego potrzebujemy do jego obsługi to długopis.

Fizyczny kontakt

Dochodzą tu także względy czysto psychologiczne. Kalendarz elektroniczny nie zapewnia nam fizycznego kontaktu. Natomiast zadania, które w nim zapisujemy, a które później wykonujemy, są jak najbardziej namacalne. Dlatego potwierdzając wykonanie polecenia w jakimś bezosobowym programie, nie odczuwamy takiej samej satysfakcji, jak podczas wykreślania zapisanego przez nas wcześniej zadania w kalendarzu papierowym. Jest to rzecz, której kalendarz cyfrowy nam nigdy nie zastąpi.

Kalendarz firmowy

A na koniec, niezwykle ważny punkt, którego kalendarz elektroniczny, nie jest już w żaden sposób w stanie spełnić: nie możemy stworzyć elektronicznego kalendarza firmowego i podarować go swojemu klientowi, który mógłby powiesić go u siebie w biurze lub zakładzie. Kalendarz papierowy, szczególnie kalendarz jednodzielny lub trójdzielny, jest jedną z najlepszych wizytówek firmowych. Wpisuje się w poważaną tradycję biznesową i trudno jest prowadzić firmę, nie dysponując takim gadżetem.

Warto posiadać kalendarz papierowy

Dlatego nawet jeśli jesteśmy wielkimi fanami kalendarzy cyfrowych, to musimy liczyć się z tym, że nie są one wcale tak uniwersalne i idealne, jak na pierwszy rzut oka mogą się wydawać. Często inwestycja w papier, może przynieść nam nie tylko szybszą organizację czasu i lepszy dostęp do informacji, ale także w znacznym stopniu wpłynąć na nasz wizerunek. Dlatego warto mieć kalendarz papierowy, który spełni wszystkie najważniejsze funkcje.