Ciekawostki o kalendarzach

Kalendarze są naszą pasją.

Drukujemy je i dostarczamy naszym klientom już od wielu lat. Zapewniamy najlepsze ceny i najwyższą jakość. Całe nasze życie obraca się wokół kalendarzy i chcieliśmy podzielić się z Wami tą pasją. Jako, że kalendarzom poświęcamy tyle czasu, to wiemy o nich naprawdę dużo. Wybraliśmy dla Was najciekawsze informację, które mogą okazać się interesujące i pomóc zrozumieć, jak niesamowitymi przedmiotami są kalendarze.

1. Czy wiesz skąd wzięły się daty imienin? Dzisiaj ciężko to stwierdzić. Jednym z wytłumaczeń tej sytuacji, jest koncepcja, jakoby imieniny odpowiadały urodzinom świętych. Większość dat jednak wcale się z tym nie pokrywa. Prawdopodobnie twórcy pierwszego kalendarza wpisali imiona losowo, a kolejni drukarze, po prostu je powielali i tak się już przyjęły.
2. Kolejna imieninowa ciekawostka – wiele imion w kalendarzu powtarza się kilka, a nawet kilkanaście razy. Imieniny osoby, która miałaby je według kalendarza więcej niż raz, przypadają jednak zwyczajowo na pierwszy termin po jej urodzinach. Jeśli jakiś Michał urodził się 5 maja, a w kalendarzu jego imię pojawia się pod datą 4 czerwca i 19 grudnia, to imieniny będzie obchodził 4 czerwca.
3. Obchodzenie imienin nie jest tak popularne jak świętowanie urodzin. Imieniny popularne są głównie w krajach gdzie mieszka wielu katolików np. w Polsce, Bułgarii, Szwecji i Grecji.
4. Czy wiesz, który kraj, zaczął jako pierwszy używać 7-dniowego tygodnia? Metoda ta pochodzi jeszcze ze starożytnego Bliskiego Wschodu i została wymyślona w Babilonie.
5. 4 października 1582 papież Grzegorz XIII postanowił wprowadzić kalendarz gregoriański. Przez tę decyzję, po środzie 4 października, nastąpił czwartek… ale 15 października. Kalendarz przesunął się o 10 dni.
6. Kalendarz juliański obowiązywał od 46 r. p. n. e. Nie był niestety zbyt dokładny, ponieważ co 131 lat, przesuwał się o jeden dzień. Nie wydaje się to dużo, jednak w perspektywie kilkuset czy kilku tysięcy lat, tworzą się kilkunastodniowe przesunięcia.
7. Co ciekawe, kalendarz gregoriański… także nie jest idealny. Raz na 3000 lat data zostanie w nim przesunięta o jeden dzień. Prawdopodobnie, za nieco ponad 2400 lat, trzeba będzie znów opuścić jeden dzień, aby data się zgadzała.
8. W kalendarzu gregoriańskim co 4 lata występuje rok przestępny, z wyjątkiem dat podzielnych przez 100, chyba, że dzieli się też przez 400.
9. Dlatego na każde cztery stulecia, trzy posiadają 24 lata przestępna, natomiast czwarte ma 25 lat przestępnych.
10. Polska była jednym z pierwszych krajów na świecie, która przyjęła nowoczesny (jak na tamte czasy) – kalendarz gregoriański.
11. Kalendarz muzułmański to kalendarz księżycowy. Czas mierzy się tam ze względu na fazy księżyca – miesiąc więc trwa 29,5 dnia. Daje to 354 dni rocznie.
12. Muzułmanie liczą lata od ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny – żyją więc obecnie w XVI wieku. Żydzi natomiast początek swojego kalendarza ustalają na czas zwyczajowego stworzenia świata przez Boga – ich kalendarz wykazuje więc szóste milenium.
13. Amerykanie podają datę w kolejności: miesiąc-dzień-rok. Np. 11.12.2016 – oznacza: 12 listopada 2016 roku, a nie 11 grudnia.
14. Najstarszy kalendarz solarny – czyli oparty o ruch Ziemi wokół Słońca – pochodzi z Mezopotamii. Z tego typu kalendarza korzystali także Majowie, Aztecy i Irańczycy. A dzisiaj korzystamy także my.
15. Słowo „kalendarz” pochodzi od łacińskiego „Kalendae”, co oznacza – „pierwszy dzień miesiąca”.
16. Cykl dzienny jest bardzo łatwy do zaobserwowania, przez ciągle zmieniające się pory dnia (dzień i noc). Nieco trudniej było pogrupować dni w miesiące – zostało to jednak uczynione dość szybko, na podstawie obserwacji księżyca i liczenia czasu od nowiu do nowiu lub od pełni do pełni. Najtrudniej jednak było zaobserwować zmieniający się cykl roczny. Po raz pierwszy udało się to dopiero w starożytnym Egipcie. To dopiero pozwoliło odrzucić długość miesiąca wyznaczaną przez fazy księżyca.
17. Na całym świecie nazwy miesięcy są bardzo różne. Pochodzę np. od bogów – Martius, Aprilis, Maius, Lunius; cesarzy – Julius, Agustus; lub po prostu od liczb – September , December.
18. Nazwy miesięcy w Polsce wywodzą się ze słowiańskiej tradycji, w której kojarzy się nazwy miesięcy ze zjawiskami przyrodniczymi lub pracami rolniczymi. Stąd więc mamy kwiecień – miesiąc w którym wszystko kwitnie; sierpień – od żniw za pomocą sierpów; listopad – od opadających z drzew liści; grudzień – kiedy ziemia twardnieje i tworzą się grudy.
19. Nazwy dni tygodnia pochodzą natomiast od liczebników lub miejsca w tygodniu. Np. niedziela – tj. po niedzieli; wtorek – dzień wtóry; środa – dzień środkowy, czwartek – dzień czwarty.
20. Najdokładniejszym starożytnym kalendarzem, był kalendarz Majów, pochodzący z ok. 1500 r. p. n. e. Dzielił on rok na 365 dni i kończył się na roku 2012. Stąd wiele osób przewidywało słynny koniec świata.
21. Najstarszy na świecie kalendarz został wyryty na żebrze mamuta i pochodzi sprzed 14 tysięcy lat!

Prawda, że interesujące? Jeśli i Ty chcesz mieć u siebie, taki ciekawy przedmiot jak kalendarz, to zapraszamy do zakupów w naszej drukarni.